Aile Hekimleri Paylaşım Sitesi - AHBS Destek
Belarus'ta Rusça Dil Eğitimi
Gaziantep Gezisi, Şehr-i Ayıntab
AHBS e imza
Ölüm Bildirim Sistemi(ÖBS) Genelgesi
İşe Giriş Raporları


İkamet Sadece Sağlıkçıya PDF Print E-mail

İkamet Sadece Sağlıkçıya İkamet Sadece Sağlıkçıya

 Hiç bir memura ikamet zorunluluğu yok sağlıkçıya var

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile sağlık çalışanlarına görevde bulunduğu yerleşim yerinde ikamet etme şartı getirilmesine tepki gösteren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci

 

 

 

“Sağlık Bakanlığı teşkilat yasasında yer alan sağlık çalışanlarına görev yerlerindeki ikamet zorunluluğu şimdi bir genelge ile işlevsel hale getiriliyor. Daha önce Torba yasa ile tüm memurlar için uygulamadan kalkan bu yasağın sağlık çalışanları için tekrar getirilmesi adaletsizliktir, haksızlıktır. Bu düzenleme ile sağlık çalışanları için geriye gidiş yaşanmıştır.” dedi.

 

 

 

İşyerine imkanlar verdiği ölçüde yakın oturmanın zaten çalışanlar için tercih edilen bir durum olduğunu dile getiren Kahveci “Her çalışan daha rahat ulaşım için imkanlar ölçüsünde çalıştığı yere yakın bir yerde ikamet etmeyi düşünür. Ancak zorunluluklar halinde iş yeri ile yaşadığı yer farklıdır. Ortada böyle bir gerçeklik varken Sağlık bakanlığı’nın böyle bir dayatma içerisine girmesi anlamsızdır” dedi.

 

 

 

Kahveci sağlık çalışanlarının ikamet edeceği yere bile karışılmasının anlamsız olduğunu kaydederek idarelerin çalışanların soyla yaşamına ilişkin karar vermemesi gerektiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

Genelgede görev yerinin dışında ikamet etmek için izin almanın mülki idare amirinin inisiyatifine bırakıldığını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: Genelgede “eş durumu, sağlık mazereti sebebiyle ya da personelin ikameti için mesken bulunamadığı durumlarda sağlık hizmetinin aksamaması için gerekli tedbirleri almak kaydıyla, bu süreyi ilgili kişinin ihtiyacını dikkate alarak belirleyebilir.” deniliyor. Zarureti bile mülki amirin keyfiyetine bırakan bu düzenlemeden vazgeçilmelidir.